Sünnet Sonrası Bakım

Sünnet oldunuz

BUNDAN SONRA NE YAPILMASI GEREKLİDİR ?
Öncelikle size verdiğimiz bakım formunu dikkatle okuyunuz. Bu form tamamen çocuğunuzun bulguları,karakteri,anatomik yapısı ve geçirmiş olduğunuz sünnete dair size özel özellikler taşır.
Sünnetten sonra size verilen talimatlara muhakkak uyunuz. Bunlar sizin ve çocuğunuzun bu yeni duruma kolayca alışmanızı sağlayacaktır.
Bebeğinizin bezini çok sık açmayınız, Çünkü en çok tepkiyi bu sırada gösterirler, Size verilen özel ilaçları önerilen dozlarda kullanınız.özellikle sünnete karşı büyük korku içindeki çocuklar sünneti zor kabullenirler.. Bu durumda anne baba olarak telaşlı davranmamalı fazla taviz vermemelisiniz.
Sünnetten bir müddet sonra penisin sık sık yıkanması ve temizlenmesi gereklidir. Bu yapılmazsa veya çocuğunuz izin vermezse, özellikle kapalı deri boşluklarında biriken kir ve doku salgıları,kızarıklığa ve hassasiyete sebep olur. Bu durumda çocuğunuza taviz vermeden bu bölgenin temizliğini sağlayınız.

SIK SORULAN SORULAR
Sünnetin üzerinden uzun süre geçti ama pipisine dokundurmuyor. ?

Bu sorun sünnet sonrası temizliği yapmayan, yaptırmayan, sünnetinde gecikilmiş çocuklarda daha sık görülür. Bu durumun tek bir çözümü vardır.”temizliği sağlamak”. sık sık yıkayarak çocuğunuzu alıştırmak gereklidir.

Pipisinde kızarıklık oluştu ne yapmalıyız ?

Sünnet sonrası temizlik önem taşır.. Sık sık sabunlu su ile yıkayınız ve durulayınız. krem kullanmayınız. deri arasında biriken krem zamanla şekerlenir ve mikrobik bir zemin hazırlayarak kızarıklığa yol açar.

Sünnetten sonra çatallı işiyor ? Geçer mi ?

Evet bu durum geçicidir. Sünnet ile penis başı ve idrar deliği ilk kez ortaya çıkar. delik anomalileri kalıcı çatallı işemeye sebep olabilir… sünnetten hemen sonra ortaya çıkan çatallı işemenin sebebiyse genellikle penis başı ödemidir. özellikle bitiklik yarasıda varsa ödem daha fazla olmakta içte yeralan idrar borusunu sıkıştırarak idrarda zorlanma veya çatallı işemeye yol açmaktadır. çatallı işeme ilk bir ay içinde kaybolur. 2 ayı geçtiği halde çatallı işeme varsa  mea dediğimiz idrar çıkış deliğinin  muayenesi için kontrole geliniz.

Sünnetten sonra penis başına sünnet derisi yapıştı ? Açılırmı ?

Özellikle fimozis bulunan bebeklerde bu durum iyileşme aşamasında glanstaki bitiklik yarasına iç deri halkasının kısmen yapışması olabilir. Sünnetten sonra önermiş olduğumuz masaj bunu önler. Yapışma bazen ereksiyon yokluğunun bir belirtisi olabilir. Eğer yapışma varsa öncelikle bebeğiniz ereksiyon oluyormu takip ediniz. Sık sık ereksiyon oluyorsa yapışmalar kendiliğinden açılacaktır. Açılma sırasında açılan bölümde bir kızarma olacaktır. Bunun normal olduğunu biliniz. Sadece formda tarif ettiğimiz masajı yapınız. Şayet ereksiyon olmuyorsa bu durum başlı başına yapışmayada yol açabilmektedir. Bu durumda neden ereksiyon olmadığı anlaşılmalıdır.  kontrole geliniz.

Kardeşide sünnet oldu ama biri çok iyiken diğeri devamlı yakınıyor ?

Aslında ikisinede aynı işlem yapılır. Bu yüzden hep söylediğimiz şudur. kıyaslama yapmayınız. her insanın iyileşme hızı, işleme verdiği psikolojik ve fizyolojik tepkiler ve yaşı farklı olabilir. Birde işlem sırasında açılan bitiklik, gömüklük, mea bozukluğu olup olmamasına bağlı olarak şikayetleri  farklı olur. O yüzden kardeş dahi olsalar çocukların iyileşme ve penis duruşu açısından kıyaslama yapmayınız. Yanıltır.

Yorumlar kapatıldı.