Pigmentasyon-Ciltte renk değişimleri

İNSİDANS: (Görülme sıklığı) Cerrahi yaralarda görülme sıklığı % 0,1 (Binde bir) dir. Sünnet sonrasında ise yaklaşık 750-1000 sünnette bir görülür. Irklar arasında fark bulunmamakla birlikte açık tenlilerde koyulaşma,koyu tenlilerde ise renk açılması şeklinde olabilir.

blank blank blank

ETYOLOJİ: (Nedenleri) Sebep tam olarak bilinmemekle birlike ameliyat sonrasında, aşırı şişme reaksiyonu,Aşırı güneşe maruz kalma, sıcak iklim,anestezik maddeye reaksiyon, cilt altı ekimoz reaksiyonu gelişen hastalarda daha fazla görülmektedir.

blank blank blank

PATOGENEZ ve TEORİLER: Demir kullanan bebeklerde,serum demirinin burada birikmesi, Cilt altı kanamalar olduğunda vücudun buradaki hematojen elemanları rezorbe ederken hemoglobindeki FE++ demiri daha uzun sürede rezorbe etmesi nedeniyle ciltaltında demir birikmesi. Cilde rengini veren melanositlerin, iyileşme reaksiyonu sırasında anormal çoğalmaları. sorumlu olabilir. Ancak henüz yeterli araştırma ve kesin bir bulgu yoktur.

blank blank blank

GÖRÜNÜM: Klasik benlerin aksine cilt yüzeyinin hemen altında yer alır, ciltten kabarık değildir, homojen bir renkte olabildiği gibi, merkezde beyaza yakın bir açıklıkta olabilirler. yuvarlak veya haritasal düzensizlikte görülebilirler, İğne yerlerine veya kesi yerlerine yakın ancak bunlara belli bir uzaklıkta yeralırlar.

PROGNOZ: Klasik benlerin aksine çoğu geçicidir. cerrahi mücadeleden sonraki ilk altı ay içinde % 70 i kaybolur. % 20 si 2 yıl içinde % 8 ‘i 5 yıl içinde kaybolmaktadır. %1-2 sinde ise kaybolma adölesan dönemden sonra olmaktadır. Kayboluş şekli genellikle anidir. 1-2 yıl hiç bir değişim olmayan cilt lekesi aniden kızarmakta,hafif bir enflamasyon olmakta ve peşinden bir kaç gün içinde kaybolmaktadır.

TEDAVİ için önerilerimiz

  1. Hiç bir tedavi uygulamadan beklemek 6 ay ila 5 yıl arası bir süre kendiliğinden geçmesi beklenebilir.
  2. Elma Sirkesi asidik yapısı sayesinde tüm dünyada cilt lekeleri tedavisinde kullanılan oldukça popüler bir üründür. Uygulaması; Bir parça pamuğu sirke ile ıslatıp benin üzerine koyun. Yara bandı ile oraya sabitleyin ve bir gece orada tutun. 7-10 gün kadar uygulayınız.
  3. Hint Yağı birçok cilt sorununda kullanılan etkili bir üründür. Bu yöntemde sonuç almak uzun sürer fakat benden kurtulduğunuzda cildiniz tam olarak olması gereken rengine kavuşur. Bir miktar karbonat ile birkaç damla hint yağını karıştırın. Bu karışım ile beni hafif hafif ovun ve doğal olarak kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın. Günde 2 defa tamamen geçene kadar uygulayın.
  4. Ananas SuyuAnanas suyu koyu lekelerin rengini açarak onları normal cilt rengine döndürür. Meyvesinden ezerek elde ettiğiniz ananas suyunu bir parça pamuğa damlatın. Gece yatmadan önce koyu renk lezyonun üzerine bu pamuğu yapıştırın ve yara bandı ile sabitleyin. Bunu gün içinde de 2-3 defa tekrarlayarak, 1-2 hafta uygulayın. Limon ve greyfurt suları da aynı etkiyi sağlar.
  5. Aloe Vera , hücre yenilemesi ve iyileştirme özelliklerine sahip bir bitkidir. Bu nedenle özellikle kahverengi lekelerde etkilidir. Aloe vera yaprağının arasından çıkan jeli koyu renk leke üzerine sürün ve 2-3 saat kadar bekleyin. Sonra soğuk su ile yıkayın. Her gün iki kez olmak üzere bir ay boyunca tekrarlayın. Bitkisini bulamazsanız aloe vera suyunu hazır olarak satın alabilirsiniz. Buda size aynı etkiyi verecektir.

YUKARDAKİ Verilen tarifleri uygulamadan önce benlerin çevresindeki sağlam deriye zeytinyağı veya el kremi sürerek bu alanların tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.