inmemiş testis

Antalya inmemiş testis
İnmemiş testis henüz tüm yönleriyle tam olarak ortaya konulmamıştır. Halen bu konudaki araştırmalar sürmektedir.

  • Neden ortaya çıkar ?
  • Testisin sağlıklı gelişimini neler engeller ?
  • Neden kanser gelişebilir ?
  • Diğer testiste etkilenirmi ?

Bunlar daha aydınlatılması gereken sorulardır.
İnmemiş testis bir hastalık olup teşhisi aile yada diğer branşlarca yapıldığında şüphelidir. Yalnızca Çocuk cerrahisi branşı konuya tam hakimdir ve teşhis doğrulukla konabilir.

HASTALIĞIN SEBEPLERİ

Son yıllarda indirilmiş olsa bile testisin kendisindeki bir patolojinin devam edebileceği vurgulanmıştır. Doğurganlık sağlanana kadar. bu testisin görevlerini yapabilme kapasitesi hakkında şüphe vardır.

TEŞHİS

İnmemiş testis tanısı bir çocuk cerrahı tarafından muayene ile konulur. BT USG gibi teşhis yöntemleri yanıltıcı olabilir. ancak testisin hiç ele gelmediği durumlarda değer taşırlar.
TEDAVİ:

Doğru teşhis tedavinin anahtarıdır. Retraktil testislere inmemiş testis muamelesi yapılmamalıdır. Tedavi cerrahi olarak testisin skrotuma indirilmesi,atrofik testislerin kanserojen olabileceğinden çıkarılması ve doğurganlık dönemine kadar en ufak değişimlerin izlemeye alınmasıdır.
Unutmayalımki göz doktorundan kulağınızdaki bir patoloji konusunda doğru teşhis koymasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden Bebeğinizin testisi hakkında şüpheniz varsa doğru teşhis için başvurmanız gereken branş çocuk cerrahisidir. Diğer branşlar bu konuda çok sık yanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.