Gömülü penis nedir ?

Gömük lük nedir ?

Gömüklük aşırı yağlı olma veya aşırı küçüklük nedeniyle dışarda görünmeyen penis anlamına gelir .Gömülü penis kavramı,tedavi yöntem ve yaklaşımları son yıllarda üsütnde durulması gereken bir konu olarak ortaya çıkmıştır.Ülkemizde bu konuya yaklaşım konusunda Antalya sünnet merkezi olarak öncülük yapmaktayız.. En basitçe vücut yüzey çizgisinin altında kalan penise GÖMÜLÜ PENİS diyoruz Çoğu aile sünnet olana kadar dışta sallanan boş deri parçasını penis zanneder. Durumu sünnetten sonra farkeder ve bunun sünnetteki bir hatadan kaynaklandığını sanır.. Oysa gerçek böyle değildir. Sünnetsiz bir çocukta dışta sallanan deri iki parmak arasında sıkıştırıldığında penis gövdesi arada kalmıyorsa Gömülü penis demektir.

 

Sünnet olmamışlarda gömük penis

Sünnetli çocuklarda ise yeterli derisi olduğu halde dışarda sallanan bir penisin olmaması gömüklük ten şüphelendirir. Ama bazen aşırı küçüklükte tek başına bu görüntüyü verebilir. Bu konuda muayenesini yaparak kesin tanı koyabilmekteyiz.

 

Gömük lük hastalık mıdır ?

Gömüklük hastalık olmayıp görsel bir sorundur.Ancak görünüm artık daha fazla önem taşımakta çocukta bilinç arttıkça dışarda sallanan bir penis görünümüne kavuşmazsa psikolojik olarak etkilenmektedir..Gömüklük bazen tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Bazense boyut sorunu ile birliktedir ve cerrahi veya ilaç tedavisine ihtiyaç duyulur.

Gömülü penis nedenleri nelerdir ?

Aşırı yağlı olmak veya aşırı derecede küçük penise sahip olmak gömüklük sebebidir. Yağlı olduğu halde iri bir penise sahip olan çocuklarda gömüklük olayabileceğinden her yağlı çocuk gömük olacak diye bir kural yoktur. gecikmiş sünnet özellikle küçük penise sahip çocuklarda gömülmeyle sonuçlanabilir. hayatın ilk 2 yılındaki ereksiyon sıklığı penis oyutunda etkilidir. bu dönemin ne kadar çoğu sünnetli geçirilirse ereksiyonların önünde fimozis engeli bulunmayacağından.Büyüme ve gömüklükten kurtulma ile sonuçlanır.Bu yüzden gömüklük tespit edildiğinde erken sünnet çok önem taşır.

Küçük penis ve Gömük penis farkı nedir ?

Gömüklük bazen kendiliğinden, bazen tedavi ile düzelirken. Penis boyutu küçükse tedavi şarttır.

Gömük lük nasıl geçer ?

Ya penisin büyümesi yada yağların azalması gerekir. Penisin büyümesi,erken sünnet, cerrahi büyütme ve ilaç tedavileri gibi yöntemlerle sağlanabilir. Yağların azalması ise çocuklarda adölesan döneme kadar zor bir olaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.